Frågor och svar Mina maskiner och redskap
Här kan du hitta de vanligaste frågorna och svaren om hur funktionen för Mina maskiner/redskap funkar och hur man får ut bäst värde från den,
Funktionen är till för att du som kund ska kunna registrera dina maskiner och redskap på hemsidan under ditt konto för att underlätta beställning av slitdelar till dessa.
Du kan själv registrera maskinerna/redskapen en och en eller ladda upp en fil med multipla maskiner och/eller redskap eller så kan du få hjälp med detta från din kontakt på Entrack.
Denna funktion är endast tillgänglig för inloggade kunder.
Frågor och svar
Det finns många olika anledningar till att välja att registrera sina maskiner och/eller redskap i Entracks webshop.
Främsta argumentet för att göra det är att det underlättar vid beställning av slitdelar till dina maskiner och redskap. Det minskar också risken för felbeställningar genom att du använder dig av den information som du en gång har laddat/registrerat. Det gäller också om andra vid ditt företag ska beställa slitdelar till dessa maskiner eller redskap.
Du får också en översikt över de maskiner och skopor som du beställer slitdelar till.
Du vet väl att Entrack kan hjälpa dig med att registrera dina maskiner och redskap på webben. Kontakta ditt närmsta Entrack-kontor för att få hjälp.
Man går till Mitt konto och sen till Mina maskiner/redskap. Där så finns det två sätt;
1. Registrera dem en och en via Lägg till maskin resp Lägg till redskap

2. Använda funktionen att ladda upp flera maskiner eller redskap samtidigt, gärna genom att använda excel-mallen

Det finns två sätt;
1. Om du är inne på en produkt så kan du välja att koppla den produkter till en redan registrerad maskin eller redskap

2. Man kan ladda upp produkter till en maskin eller ett redskap genom att klicka på Visa kopplade produkter och sen Ladda upp produkter från excel-fil. Det finns en mall länkad vid behov


Ja det går. För att läsa hur, se frågan Hur registrerar jag maskiner eller redskap på mitt konto? under Frågor och svar Mina maskiner.
Om man laddar upp en fil med information kan man behöver uppdatera maskinerna eller redskapen med ev bilder om man vill.
Klicka då på knappen Redigera under respektive maskin eller redskap.

Du väljer först den maskin som du är intresserad av att beställa underredesprodukter till. Klicka sen på knappen Gå till produktväljare.

Då kommer du till vår underredesväljare med en filtrering/urval på just din maskin (baserat på angivet Märke och modell).

Härifrån kan du beställa produkter som vanligt.
Välj det redskap eller maskin som du vill beställa produkter till, tryck sen på Visa kopplade produkter. Då kommer du till kopplade produkter där du kan välja att beställa alla via knappen Lägg till alla produkter i varukorgen eller genom att använda de vanliga beställningsknapparna på produktraderna.

